Vyhlížíme přelomovou konferenci!

Srdečně vás zveme na konferenci, která bude ve více ohledech doslova přelomová. Nevěříte? Čtěte dál!

Sólo? Spolu?

 

Lehká těžká doba

V době, kdy je všeho relativní dostatek, je těžké hledat něco společného, cíl, který by stál za obětování času a sebe sama. Ve zlých dobách je to snadné, společný nepřítel lidi spojuje v úsilí zbavit se útlaku a omezování svobody. Dnes ale netrpíme nikdo opravdovou bídou, bydlíme všichni pod střechou, máme možnost svobodně se projevit, svobodně volit, pracovat tam, kde chceme, rozhodnout se do čeho budeme investovat peníze. Přesto nám chybí jedna základní svoboda: umět „být s druhými“. Dříve to byly právě práce, politika, víra a bydliště, co jej spojovalo automaticky s ostatními do místní komunity. Lidé spolu prostě museli vyjít, neměli nikoho jiného po ruce. Ale dnes? Individualismus dnešního světa nám umožňuje napojit se na vybrané přátele na sociálních sítích, než abychom pracně usilovali a vztahy např. se svými sousedy nebo kolegy v práci (a proč taky, stejně by nás v naší individualitě nepochopili). Raději sledujeme své oblíbené seriály (a je jedno jestli Zahradu nebo Ricka a Mortyho) a jejich zápletky promítáme do vlastních fantazií, abychom aspoň nějak čelili absenci vlastního „velkého životního příběhu a cíle“.

Ocitáme se tak ve vysoce anonymizované a atomizované společnosti, která ve speciálním českém vydání navíc znamená ztrátu pocitu sounáležitosti: Na ulici se zdravíme pouze s těmi, které známe. V obchodě jsme ochotni zrychlit, abychom byli u pokladny dříve než ten pán s narvaným košem. Stavíme vysoké ploty z šedých štípaných betonových tvárnic, abychom ochránili své soukromí před jakýmikoliv pohledy zvenčí. Když se stěhujeme, ptáme se, kde je nejbližší školka a zastávka MHD, ale ne už, jací tam jsou lidé… V takovém prostředí se člověk postupně a nutně ztrácí. Zásadní otázku je, co vlastně máme společného? 300 přátel na FB? Moderní bydlení v domě na hypotéku, která je vlastně důvodem toho, že se v tom domě jaksi nestihneme se svými přáteli setkat, protože jsme pořád v práci? ŽIJEME SÓLO NEBO SPOLU? NEBO SÓLO SPOLU?

SÓLO SPOLU? Přelomová konference AMM

Konference, na kterou vás zveme, by se podle našich tradic měla jmenovat Podzimní. Dali jsme jí ale jiné přízvisko: Přelomová. Proč? Protože se zdá, že tak jak se „přelomila“ naše doba od tradiční společnosti směrem do individualizované (chcete-li postmoderní, atomizované, pluralistické), tak se láme i náš způsob práce v AMM. Klasickým velkým konferencím je odzvoněno, již několik let zažíváme spíše hlad po opravdových blízkých vztazích, po tématech jako je identita, křesťanské hodnoty, život uprostřed relativismu apod., tedy témata, která se praktičtěji a lépe předávají v rámci užší skupiny lidí s citem pro komunitu. Proto jsme se rozhodli letošní konferenci pojmout jako poslední z řady „klasických“ akcí a ty další již pojmout tzv. komunitně. Co to znamená? Například to, že nebudeme mít jen „program“ ve smyslu vyučování, ale „programem“ budou účastníci sami – jejich příběh, který přivezli, jejich prohry i vítězství sdílené s druhými.

Co nás čeká na podzim?

Tentokrát ještě „klasický program“, ale již na téma, které je pro tuto dobu zásadní: Co znamená společenství a komunita v dnešní době a jak v tom uplatňuje víra? Kde je Bůh, když se lidé scházejí, aby jej uctili a byli spolu? Jaké formy pravidelného scházení fungují a jaké ne? Co mě činí součástí skupiny jiných lidí? Co nás spojuje, co nás rozděluje? A spousta dalších otázek…

PŘIHLÁŠKA ZDE: http://www.ammnet.cz/event/solo-spolu/